Odpowiedź na list widziany okiem nauczyciela...

in , by Karolina Mielczarek, 26 marca
Jako były nauczyciel nie mogę pozostać w tym temacie obojętna. Owszem mój blog poświęcony jest głównie kosmetykom ale to co, chcę dzisiaj na nim poruszyć jest mi bardzo bliskie.

Jako wykształcony pedagog i terapeuta z 3 letnim doświadczeniem, mającym na swoim koncie kilkanaście różnych warsztatów mających na celu dokształcenie się, postanowiłam napisać w tej sprawie swój komentarz.


Odniosę się do popularnego wpisu zamieszczonego w internecie, dotyczącego strajku nauczycieli "okiem rodziców".

Jeżeli chodzi o moje doświadczenie to mogę śmiało napisać, że nie wszyscy rodzice myślą w sposób przedstawiony w tekście. Miałam przyjemność pracować z wieloma świetnymi rodzicami, którzy doceniali mój i koleżanek trud włożony w edukację ich dzieci.

Nie wszyscy wiedzą, ale nauczyciele to także osoby pracujące w przedszkolach. Nie ma czegoś takiego jak zawód "przedszkolanka", więc proszę Was - nie używajcie tego określenia.

Niestety, coraz więcej pojawia się krzywdzących opinii na temat pracy nauczycieli i wszelkich "dóbr" płynących z racji wykonywanego tego zawodu.

Gdyby wszystko co zostało wymienione było prawdą - nadal pracowałabym w tym zawodzie. A nie pracuję i nic nie wskazuje na to, że wrócę do danej branży.
 Może zacznę od pierwszego akapitu. 

Praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych ale, kiedy widzisz progres jaki przechodzą dzieci to zaczynasz wierzyć, że trud, który włożyłeś w ich edukację nie poszedł na marne. To budujące ale jako osoba wykształcona, chciałam mieć również godziwe wynagrodzenie za to. Nie jest mi wstyd o tym pisać, bo w końcu studia to inwestycja, a weekendy, które spędziłam w szkole nie należały do najmilszych po całym tygodniu pracy. 

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że podczas studiów, pracując w marketingu zarabiałam o wiele większe pieniądze, niż po studiach, wykonując pracę "w zawodzie".

Kiedy zaczynasz z pensją 1600 zł za 35 godzin pracy tygodniowo plus przygotowanie do zajęć, rady pedagogiczne ( po godzinach pracy) warsztaty w weekendy (za które musisz sobie w większości sama zapłacić (od 50 do 500zł) to raju nie ma, prawda? Czy się mylę...? Później owszem pensja wzrasta, ale po 10 latach doświadczeniach, chyba każdy chce zarabiać lepiej?

Początkujący nauczyciel przeznacza minimum 1 godzinę dziennie na przygotowanie zajęć, a gdzie dodatkowo wypisywanie dziennika, arkusze obserwacji, diagnozy, plany tygodniowe i miesięczne?

Nie wspomnę o szukaniu ciekawych pomysłów na urozmaicenie dzieciom zajęć, aby były zadowolone, a nie znudzone. Pamiętajcie, że małemu dziecku trzeba wszystko rozrysować, pokazać bo o większości rzeczy o których się mówi nie mają pojęcia i okej na tym polega edukacja, ale chcę Ci uświadomić, że ilość czasu, którą poświęca się na poszukiwaniu pomocy dydaktycznych jest ogromna.

Nie wspomnę już o przygotowaniu różnorodnych uroczystości, które chcemy, aby wypadły jak najlepiej. Przygotowujesz scenariusz, dekoracje i oczekujesz tylko jednego.. pomocy rodziców w nauce roli dziecka... Niestety często zdarza się tak, że to musimy ich uczyć, bo niektórzy rodzice nie mają na to czasu, albo im nie zależy, że ich dziecko nie będzie umiało. Ale to wina nauczyciela, prawda?

Co do urlopu to miałam go tyle co każdy pracownik, pracujący na pełen etat -28 dni (w szkołach jest owszem więcej). Minus był taki, że musiałam wykorzystać go w wakacje, gdzie lipiec i sierpień są najdroższymi miesiącami, jeżeli chodzi o zagraniczne wyjazdy. Dla osoby lubiącej podróżować to kiepsko, nieprawdaż? Nie mogłam polecieć sobie we wrześniu, ani październiku bo miałam wtedy płaczące dzieci na kolanach, ale tego nie wiesz...

Pracując w Publicznym Przedszkolu nie miałam ani "13", ani "wczasów pod gruszą", a na święta otrzymywałam życzenia. Raz otrzymaliśmy premię uznaniową w tym okresie, ale uwierz mi - to nie były żadne kokosy.

Nie wspomnę o ogromnej ilości kupowanych leków, bo w przedszkolach roi się od chorób; belgijka, zapalenie spojówek i inne dziecięce choroby, które osoby dorosłe przechodzą znacznie gorzej. Na zastępstwa w większości przypadków nie ma szans, bo są ogromne braki w kadrach, a utrzymywać koncentrację i uwagę musisz cały czas. 

Klasy, grupy 37 osobowe? Proszę, spróbuj wytrzymać w grupie 25 rozbrykanych 3-5 latków. Chyba, że bezpieczeństwo dzieci nie jest dla Ciebie ważne.

Kolejny ciekawy zarzut to darmowe wycieczki. Ciekawym jest to, że jak szukałam chętnego rodzica do pomocy przy opiece na kilkugodzinnej wycieczce to zgłosiła się może jedna osoba. Ciekawe, dlaczego...? 
Nawet nie wiesz w jakim stresie jest nauczyciel przez całą taką wycieczkę. Masz pod opieką dzieci i za każdy ich wybryk ponosisz odpowiedzialność. Dziękuję za taki relaks i "darmochę".

Wycieczki kilkudniowe? Nie bawią mnie nieprzespane noce w roli stróża. 

Najbardziej śmieszy mnie postulat wynagradzania nauczycieli za osiągnięcia. Niestety z dziecka z przeciętnym ilorazem inteligencji nie zrobi się geniusza. Jeżeli dziecko przejawia super zdolności, to możesz być pewien, że nauczyciel je dostrzeże i powie o tym rodzicom. To od Ciebie zależy czy coś dalej z tym zrobisz. 

Oczywiście zarzutów jest więcej, ale czy sens się do tego wszystkiego odnosić?

Prawda jest taka, że coraz mniej osób decyduje się na ten zawód i wcale mnie to nie dziwi. Ilość zarabianych pieniędzy nie jest adekwatna do wysiłku i oczekiwań.

Dla mnie praca w tym zawodzie była niesamowitym doświadczeniem i do dnia dzisiejszego mam kontakt z niektórymi rodzicami i podopiecznymi. Ciężko mi się było rozstać z nimi, ale każdy ma jakieś marzenia, plany, które chce zrealizować. Z pensją nauczyciela szalenie ciężko.

Popieram całym sercem strajkujących nauczycieli. Czytając takie listy nóż się w kieszeni otwiera. Trzeba być wyjątkowo głupim, aby powtarzać te wszystkie absurdy, rodziców "znawców". 

Ciekawa jestem co będzie za kilka lat, może nauczyciele zaczną jeść papiery i przybory, których tak często w placówkach brakuje.

Karolina
SHARE 3 comments

Add your comment

 1. Z całym szacunkiem, ale tekst pisany wybitnie jednostronnie. Proszę mi pokazać ludzi w innych zawodach, którzy nie muszą się dokształcać po godzinach, aby cokolwiek osiągnąć i więcej zarabiać. Czy każdy nauczyciel musi uczyć 3 latki? Dlaczego częściowo nie będą wykładać na uniwersytetach albo udzielać korepetycji? Jak lekarze, którzy po godzinach odbębnionych w szpitalu idą na prywatną praktykę? I czy na pewno z dziećmi o przeciętnym ilorazie inteligencji nie można nic osiągnąć? Prowadzę już 6 lat praktykantów ze szkół zawodowych jako szef kuchni i wielu z nich, wcale nie orłów, wyszło na ludzi. Niektórzy pną się po stopniach kariery... ale najpierw na urlopach sam jeździłem na bezpłatne staże, po godzinach zostawałem na kuchni a w domu czytałem książki kucharskie... i nigdy nie strajkowałem. Kiedy mi się nie podobała praca to ją po prostu zmieniałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, ależ czy Pan się orientuje, że większość ludzi posiada przecięty iloraz inteligencji? Nie widzę w tym nic złego. Odniosłam się do akapitu, w którym napisane jest, że aby dostać godziwe wynagrodzenie powinnam szkolić dzieci na samych Olimpijczków - a proszę mi wierzyć nie jest to realne. My możemy wskazać dodatkowe umiejętności ale to w Rodzicach tkwi odpowiedzialność robienia czegoś więcej w tym zakresie. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a my jesteśmy ramieniem które wspiera, nie wychowuje.

   Każdy zawód ma swoje problemy, ale odniosłam się akurat do jednego, konkretnego tematu. Uważam, że wynagrodzenie nauczycieli jest niskie i mam do tego prawo, tak samo jak Pan, by mieć własne zdanie na ten temat. Ja sama nie pracuje w danym zawodzie, co podkreśliłam na początku postu.

   Jeżeli mam się odnieść do Pana zawodu to uważam, że szkolenia zaowocują lepszą jakością i zadowoleniem klientów, co z kolei przyczynia się na większych utargów - jest to zdecydowanie inwestycja, która się opłaca. W przypadku nauczycieli ma się taką samą pensję, niezależnie od ilości kursów, warsztatów oraz ilości trudu włożoną w edukację.
   A na w miarę lepsze wynagrodzenie czeka się... 10 lat.

   Pozdrawiam :)

   Usuń

Dziękuję za poświęcony czas. Jest mi bardzo miło, że mnie odwiedziłaś! :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych zgodnie z nowym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych

COPYRIGHT © Blog · THEME BY WATDESIGNEXPRESS